EventsEtkinliklerPodcasts
Loader
Bize Ulaşın
REKLAM

14 Mayıs seçimleri: AK Parti'nin milletvekili aday listesi belli oldu, sürpriz isimler kimler?

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan © AA
© AA
By euronews
Yayınlanma Tarihi Son güncelleme
Haberi paylaşınYorumlar
Haberi paylaşınClose Button

14 Mayıs genel seçimleri için partiler aday listelerini YSK'ya sundu. AK Parti'nin milletvekili aday listesi belli oldu, sürpriz isimler kimler? Üç dönem kuralına hangi AK Partili isimler takıldı?

REKLAM

AK Parti, 14 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılacak 28. dönem milletvekili seçimi için aday listelerini YSK'ya teslim etti. 

Kabineden 16 kabine üyesi AK Parti’den aday gösterildi. AK Parti milletvekili aday listelerine son şeklini verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul'dan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'dan aday oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy AK Parti listelerinde yer almadı.

Böylelikle 16 kabine üyesi ise AK Parti’den aday oldu. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara 3. Bölge 1.sıra, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Şanlıurfa 1. sıra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Osmaniye 1. Sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ankara 2. Bölge 1. Sıra,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum İstanbul 1. Bölge 1.sıra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya 1. Sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Eskişehir 1. sıra, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu İzmir 1. Bölge 1. Sıra,

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Mersin 1. sıra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul 2. Bölge 1. Sıra, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Ordu 1. sıra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kayseri 1. sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa 2. Bölge 1 sıra, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kahramanmaraş, Ticaret Bakanı Mehmet Muş Samsun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Trabzon, AK Parti’den aday oldu.

Meclis'te üçüncü dönemlerini tamamlayan vekillerin tekrar aday gösterilmediği ve ilk planda açıklanan liste şöyle:

Ankara

Ankara 1. Bölge 1. Sıra - Tuğrul Türkeş

Ankara 2. Bölge 1. Sıra - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

Ankara 3. Bölge 1.sıra - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Ankara 3. Bölge 2. Sıra - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta

Ankara 3. Bölge 3. Sıra - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri

Ankara 3. Bölge – Tuğgeneral Remzi Albasan

Ankara 3. Cansın Yılmaz

Adıyaman

Resul Kurt Adıyaman 1. Sıra adayı

Antalya

Antalya 1. Sıra – Mevlüt Çavuşoğlu

Ağrı

Ağrı 1. Ruken Kilerci

Artvin

Artvin 1. Sıra - Faruk Çelik

Balıkesir

Balıkesir 1. Sıra – İsmail Ok

REKLAM

Burdur

Burdur 1. Sıra – Adem Korkmaz (Rektör)

Bursa

Bursa 1. Bölge 1. Sıra – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala

Bursa 2. Bölge 1. Sıra – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Erzurum

Erzurum 2. Sıra Fatma Öncü

Eskişehir

Eskişehir 1. Sıra – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

REKLAM

Gaziantep

Gaziantep 1. Sıra – Eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

İstanbul

İstanbul 1. Bölge 1. Sıra- Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum

İstanbul 1. Bölge 6. Sıra – Gazeteci-yazar-Akademisyen Hulki Cevizoğlu

İstanbul 1. Bölge - Milli Yüzücü Umut Arman Sonay

İstanbul 2. Bölgeden – Cerrah Halit Yerebakan

REKLAM

İstanbul 2. Bölgeden – Sevan Sıvacıoğlu

İstanbul 3. Bölgeden – Sanatçı-Müzisyen Yücel Arzen

İzmir

İzmir 1. Bölge 1. Sıra – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu

İzmir 2. Bölge 1. Sıra – AK Parti Genel Merkezi Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan

İzmir’den gazeteci yazar Şebnem Bursalı

REKLAM

İzmir’den Mehmet Ali Çelebi

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş – Mehmet Şahin

Kayseri

Kayseri 1. Sıra – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Kocaeli

Kocaeli 1. Sıra – Sadettin Hülagü

Konya

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Sekreteri Latif Selvi, Konya’dan listeye giren isimlerden

REKLAM

Manisa

Manisa 1. Sıra – Bahadır Yenişehirlioğlu

Osmaniye

Derya Yanık – Osmaniye 1.sıra

Ordu

Mahmut özer - Ordu 1

Şanlıurfa

Bekir Bozdağ – Şanlıurfa 1.

Mersin

Nureddin Nebati – Mersin 1. Sıra

REKLAM

Samsun

Mehmet Muş – Samsun

Trabzon

Adil Karaismailoğlu – Trabzon

*Tam aday listesi, YSK tarafından yayımlandığında güncellenecek

Haberi paylaşınYorumlar

Bu haberler de ilginizi çekebilir

İttifakların milletvekili aday listeleri seçim sonuçlarını nasıl etkiler?

CHP'de Saadet, DEVA, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve İYİ Partiden 80'e yakın isim aday gösterildi

AK Parti’nin İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu